אופיר

ישי

יובל

faculty310@gmail.com

aplaton99@gmail.com

aplaton101@gmail.com

מכללה או אוניברסיטה? היכן כדאי ללמוד? ישראל 2017

בישראל 2016 קיים היצע נרחב של אפשריות לימודים. כך שזוהי שאלה כבדת משקל אשר עשויה להכריע את עתיד הסטודנט. בעבר הכול היה פשוט יותר, כמעט ולא היו אפשריות בחירה, בישראל אין מורשת ארוכת ימים של מכללות כמו בארצות הברית או אירופה., ואכן מספר הסטודנטים באוניברסיטאות היה מוגבל, ולמי שלא הצליח להתקבל היו אפשריות מצומצמות.

ישנם מספר קריטריונים שמשפיעים על ההחלטה: המחיר, היוקרה, נוחות, רמת הלימוד, חיי החברה, זכות הבחירה, תנאי הקבלה ,האפשרות לעבוד במקביל ללימודים, עומס הלימודים ועוד.

המחיר ותנאי הקבלה הם למעשה המשפיעים ביותר. שכר הלימוד באוניברסיטאות נמוך מאוד יחסית למכללות, למרות זאת יש בחלק המכללות אפשרות למלגות אשר עשויות להקל.

תנאי הקבלה- הקריטריונים לקבלה לאוניברסיטאות במרבית הפקולטות (בייחוד למבוקשות שבהן כגון משפטים, הנהלת חשבונות, פסיכולוגיה וכ"ו), הם גבוהים מאוד, האוניברסיטאות עדיין נתפסות כיוקרתיות יותר.

למעשה על פי סקרים שנערכו-40% מהסטודנטים במכללות נמצאים שם בגלל תנאי הקבלה הנמוכים ולכן לחלק גדול של הסטודנטים אין בכלל אפשריות בחירה. אם בעבר כשרצית להתקבל למשפטים האפשרות היחידה הייתה לנסות ולהשיג ציון גבוה מאוד בפסיכומטרי, הרי שהיום יש מגוון אפשריות במכללות. חיי החברה משתנים ממקום למקום, במכללות בדרך כלל יש אווירה אינטימית יותר, ויחס אישי יותר, דבר שעשוי להקל על הכרות עם סטודנטים אחרים.

רמת הלימוד – למרות שהדעה הרווחת היא שבאוניברסיטאות הרמה גבוהה יותר, הרי שלמעשה בשנים האחרונות המכללות מושכות אליהן מרצים מהשורה הראשונה, בעיקר כיוון שהן מציעות משכורות גבוהות יותר. לסטודנטים רבים חשובה מאוד גם האפשרות לעבוד במקביל ללימודים, אפשרות זו קיימת יותר במכללות אשר מציעות זמני לימוד גמישים, אפשרויות ללימודי ערב וכתיבת עבודות אקדמיות עם קבלת הארה בכתיבתן או הקלות נוספות.

פרקטיקה – לרוב במכללות יש שימת דגש על יותר פרקטיקה מאשר תאוריה, אך זה כמובן תלוי מאוד בתחום הלימוד. לדוגמא בתחום עיצוב פנים נדרש מהבוגרים פרטיקה ותרגול וככל שהסטודנטים צברו יותר ניסיון בלימודים כך יהיה להם קל יותר במציאת עבודה בתחום, בין שכיר או עצמאי. סטודיו ברברה ברזין הינו בית ספר בוטיק ללימודי עיצוב פנים, אצל ברברה שמים דגש רב על הכנה לשוק העבודה ואפילו תרגול ממשי בסטודיו של ברברה.

התואר של מי שווה יותר?

הדעה הרווחת היא כי יש יתרון למי שרכש תואר באוניברסיטה לעומת מכללה. משיטוט באתרי דרושים נראה כי טענה זו נכונה, יש עדיפות לבוגרי האוניברסיטאות, להוציא מכללות פרטיות מסוימות שכבר צברו לעצמן שם ומוניטין, כגון המכללה למנהל. או מכללות אשר מציעות הכשרה ספציפית שאיננה קיימת באוניברסיטה. נראה כי בישראל 2017, עדיין כדאי יותר ללמוד באוניברסיטה, למרות שנראה שתוך מספר שנים חלק מהמכללות תצלחנה למקד את עצמן במקום גבוה יותר ברשימה.

צרו קשר

ממליצים עלינו
"רק בזכותכם קיבלתי ציון 95 ועברתי את הקורס בהצלחה! מחכה לפנות אליכם שוב בעבודה הבאה".

עדי, מכללת סכנין
ממליצים עלינו
"אני אחד שקשה לו ממש באנגלית, והייתי אבוד עד שחבר המליץ לי עליכם. התרגום שלכם עזר לי כל-כך בכתיבת העבודה והפך אותה למהנה".

שגיא, מכללת אורנים
ממליצים עלינו
"תודה ליחיא ותודה לאפלטון שעזרו לי הכי מהר שרק אפשר עם העבודה הזאת!".

יוני, מכללת סכנין
ממליצים עלינו
"אני חייבת להודות לכותב על המקוריות והמהירות שבה הוא כתב את העבודה. קיבלתי 93!".

יסמין, המכללה הערבית לחינוך
ממליצים עלינו
"לא יודעת מה הייתי עושה בלי העזרה שלכם בחלק הסטטיסטי של הסמינריון שלי…".

אלינור, מכללת קיי
סגירת תפריט